Latvijas tiesu sistēma
20. novembris, 2020 pl. 11:18,
Nav komentāru
Viena no suverēnas valsts sastāvdaļām, kas ļauj nodrošināt demokrātiskas tiesiskas valsts attīstību, ir neatkarīga tiesu vara. Latvijā to nodrošina trīspakāpju tiesu sistēma, kas ietver pirmās instances tiesas, apelācijas tiesas un kasācijas instances tiesu.
Pirmās instances tiesas sastāv no rajonu (pilsētu) tiesām, kurās tiek izskatītas krimināllietas un civillietas, un administratīvajām rajonu tiesām, kurās tiek izskatītas administratīvās lietas. To galvenās struktūrvienības ir tiesu nami, kas atrodas konkrētā rajonā (pilsētā) un tajā var tikt ietverta arī zemesgrāmatas nodaļa.
Ja persona vēlas apstrīdēt pirmās instances pieņemto lēmumu, to ir iespējams izdarīt apelācijas tiesā. Otrās instances tiesas ir apgabaltiesas un administratīvās apgabaltiesas. To struktūrvienības ir apgabaltiesas tiesu nami, kurā apelācijas lietas izskata koleģiāli trīs apgabaltiesas tiesnešu sastāvā.
Trešā un augstākā tiesu instance Latvijā ir kasācijas instances tiesa jeb Augstākā tiesa. Šajā tiesu instancē tiek izskatīts pirmās un otrās tiesu instances pieņemto spriedumu tiesiskums. Administratīvi Augstākā tiesa nav saistīta ar rajonu (pilsētu) tiesām vai apgabaltiesu. Saikne starp tiesu pakāpēm izpaužas procesuāli, izskatot zemāko tiesu instanču spriedumus.
Tiesu instance, kas izskata lietas par likumu un citu normatīvo aktu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei, ir Satversmes tiesa. Tās galvenais mērķis ir nodrošināt konstitucionālu kontroli.
Tiesu sistēma darbojās pēc likumdošanā noteiktiem principiem un tai ir būtiska nozīme, lai nodrošinātu likumu ievērošanu un strīdu izšķiršanu, kā arī lai aizstāvētu Latvijas iedzīvotāju pamatvērtības un brīvības.