Darba tiesisko attiecību izbeigšana: abpusēja vienošanās
18. decembris, 2020 pl. 12:08,
Nav komentāru
Noslēdzot ierakstu sēriju par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, sniegsim ieskatu abpusējās vienošanās noslēgšanā. Ierosināt izbeigt darba tiesiskās attiecības pēc abpusējas vienošanās var gan darba devējs, gan darbinieks, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu.
Sākotnēji izteikt vēlmi izbeigt darba attiecības var mutveidā, lūdzot sagatavot abpusēju vienošanos. Tajā tiek noteikts darba tiesisko attiecību izbeigšanas datums un citi būtiski nosacījumi, kuri var būt pat labvēlīgāki nekā tas ir paredzēts Darba likumā. Vienošanās tiek sagatavota divos eksemplāros, katrai pusei tiek izsniegts viens eksemplārs.
Abpusējo vienošanos bieži izvēlas noslēgt, jo tas ir izdevīgi abām pusēm. Darbiniekam pēdējā dienā tiek izmaksāta alga par pēdējo nostrādāto posmu un kompensācija par neizmantotajām atvaļinājuma dienām, savukārt darba devējam nav pienākums izmaksāt atlaišanas kompensācijas, ja nav vienošanās par pretējo. Noslēdzot abpusēju vienošanos, darbiniekam bezdarbnieka pabalsts tiek izmaksāts no dienas, kad ir iesniegts iesniegumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu.
Ja darba devējs ir panācis darba attiecību izbeigšanu pēc abpusējas vienošanās, izmantojot draudu ietekmi, ir svarīgi zināt, ka darbiniekam ir tiesības celt prasību tiesā par vienošanās atzīšanu par spēkā neesošu.