Uzsākot ierakstu sēriju par darba samaksu, apskatīsim vienu no darba samaksas sistēmas veidiem – akordalgu.
Uzņēmums var piemērot konkrētam amatam atbilstošāko darba samaksas formu, piemēram, laika darba algu vai akordalgu, sauktu arī par gabaldarba algu. Gadījumos, kad ir iespējams noteikt konkrētu laika normu un izstrādes izcenojumu paveiktajam darbam, var piemērot akordalgu.
Akordalgas aprēķināšanas kārtība ir noteikta Darba likuma 62. pantā. To aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas paveikts. Darba devējam ir jāatceras, ja darbinieks ir nostrādājis mēnesī noteiktās normālās darba stundas, bet pēc izcenojuma atalgojums ir zemāks nekā valstī noteiktā minimālā darba samaksa, darba devējam ir jāizmaksā starpība.
Piemērojot akordalgu, darba devējam ir ļoti būtiski izstrādāt detalizētu un precīzu normēšanas sistēmu, kurā ir noteikts veicamais darbs, tā apjoms vai izstrādes norma, kā arī izcenojums par paveikto darbu. Par darba noteikto normu neizpildi darba devējs ir tiesīgs prasīt darbiniekam sniegt rakstveida paskaidrojumu un noteikt darbinieka atbildību par izstrādes normu neizpildīšanu, piemēram, ieturot no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas atbilstoši Darba likuma 79. panta noteikumiem.
Pārzinot darba samaksu sistēmu veidus un to tiesisko regulējumu, darba devējam ir iespējams izvēlēties saimnieciskās darbības veidam vispiemērotāko darba samaksas formu.